Gradsko društvo Crvenog križa Županja od 01. lipnja do 31. listopada 2024. godine provodi projekt „Today4Tomorrow“ financiranog od strane Europske komisije unutar programa Erasmus+ posredstvom Agencije za mobilnost i programe EU. Gradskom društvu Crvenog križa Županja je ovo deseta po redu razmjena mladih.
„Today4Tomorrow “ projekt je razmjene mladih sa susjednim partnerskim zemljama Hrvatskom, Bosnom i Hercegovinom te Srbijom, a koji je namijenjen mladima s manje mogućnosti u dobi od 18 do 30 godina. U projektu sudjeluju sudionici iz Gradskog društva Crvenog križa Županja, sudionici iz Crvenog krsta Sombor iz Srbije te sudionici iz Crvenog krsta/križa Brčko distrikta Bosne i Hercegovine. Projektne aktivnosti razmjene mladih provodile su se u Odmaralištu GDCK-a u Rogoznici u razdoblju od 14. do 23. rujna 2024. godine. U projekt je uključeno 45 sudionika, od čega 39 mladih i 6 voditelja, odnosno 13 mladih i po 2 voditelja iz svake partnerske organizacije.
Glavni cilj projekta "Today4Tomorrow" je potaknuti mlade na usvajanje navika i životnih stilova koji promiču smanjenje ugljičnog otiska. Specifični ciljevi su:
- razvijati "zelene" vještine i pozitivne stavove mladih za borbu protiv štetnih utjecaja klimatskih promjena,
- razvijati komunikacijske, prezentacijske i socijalne vještine mladih s manje mogućnosti,
- osposobiti mlade da stečena znanja i vještine prenesu na svoje vršnjake,
- potaknuti razvoj prijateljstava i mreže međusobne potpore kod mladih iz Hrvatske, Srbije i Bosne i Hercegovine.
Tijekom provedbe aktivnosti razmjene mladih, mladi su prvenstveno stjecali znanja i vještine, od onih bazičnih - komunikacijskih, prezentacijskih i socijalnih, do vrlo konkretnih i uz temu vezanih - znanja o klimatskim promjenama (uzroci i posljedice klimatskih promjena; utjecaj klimatskih promjena na katastrofe velikih razmjera, na poljoprivredu, ekonomiju, na zdravlje, na migracije; obnovljivi izvori energije...), usvajanja ponašanja i navika kojima se štiti okoliš i klima (smanjenje potrošnje i proizvodnje otpada, ponovna uporaba predmeta umjesto bacanja, recikliranje, korištenje obnovljivih izvora energije, korištenje zelenog načina putovanja, smanjenje otpada od hrane...) i razvoja ideja i materijala za prijenos tih informacija na svoje vršnjake i širu javnost.
Mladi su bili aktivno uključeni u sve faze projekta, od samog osmišljavanja teme do pripreme i provedbe radionica, dokumentiranja aktivnosti fotografijama te diseminacije projektnih rezultata koje će se provoditi i nakon završetka projekta. Kroz sudjelovanje u aktivnostima, pokazali su izuzetnu kreativnost i otvorenost za stjecanje novih znanja i iskustava, što je rezultiralo sljedećim ishodima:
- mala eko-kuharica,
- film s uputama za zaštitu okoliša i smanjenje klimatskih promjena, te
- program radionica na temu klimatskih promjena.
Svi rezultati projekta bit će dostupni u digitalnom obliku za širu javnost, a nalaze se na kraju ovoga članka.
Uz znanja i vještine koje su sudionici stekli, ovaj projekt im je omogućio i razvoj prijateljstava, druženje, učenje o drugim kulturama. Poticao je, a potiče i dalje zajedništvo i premošćivanje razlika između mladih iz Hrvatske, Srbije i BiH te njeguje europski identitet. Kako su veći dio sudionika mladi s manje mogućnosti, uglavnom mladih koji dolaze iz obitelji slabijeg imovinskog statusa i mladi s ruralnih područja, mladi poljoprivrednici i pripadnici NEET skupine, sudjelovanje u projektu omogućilo im je i putovanje i druženje za koje inače ne bi imali prilike. Znanja i vještine, a posebice prijateljstva i odnosi koje su mladi stekli sudjelujući u projektu nastavit će se i nakon završetka projekta. Sudionici će u svojim organizacijama i lokalnim zajednicama provesti radionice s mladima na temu klimatskih promjena, pa će se stečeno znanje i vještine obnavljati i širiti dalje.
Ovaj projekt razmjene mladih sukladan je ciljevima i prioritetima Erasmus+ programa jer ima za cilj promicanje jednakosti i inkluzije tako što će omogućiti pristup sudionicima s manje mogućnosti i potaknuti njihovu socijalnu uključenost. Projekt se temelji na vrijednostima EU, odnosno poštivanju ljudskog dostojanstva, slobode, demokracije, jednakosti, vladavine prava i poštivanja ljudskih prava, uključujući prava mladih s invaliditetom. Ekološka kultura postaje dio naše svakodnevnice te se postepeno nameće kao odgojno-obrazovna orijentacija i kao takva neophodna je kako za formalno tako i neformalno obrazovanje mladih. Vjerujemo kako će ovim projektom upravo važnost razvijanja različitih životnih vještina doći do široke mase mladih ljudi te zauzeti svoje zasluženo mjesto u svim vrstama obrazovanja.
Sve provedene aktivnosti možete pogledati na službenoj Facebook stranici projekta: https://bit.ly/razmjena_mladih_T4T
Zajednički video možete pogledati na sljedećem linku: https://youtu.be/JPqmJcuwfoY